TECHNIKY - TVORBA ŠPERKŮ
 

KORÁLKY - DRUHY A JEJICH VÝROBA

  Jedním z nejdůležitějších materiálů při tvorbě šperků jsou korálky. Jejich škála je tak rozmanitá, že se dají použít na výrobu čehokoli a často se jejich variací dají vytvořit rozdílné šperky, byť za použití stejného postupu.
  Je s podivem, že ačkoli severní Čechy (obzvláště oblast Jablonecka) jsou výrobou korálků proslulé, v našich obchodech jako by toto zboží ani neznali. Pokud chcete koupit korálky, většinou vám jsou nabídnuty jen tzv. korálky rocailové, tedy ony malinké korálky, které sice mají mnohostranné použití, nejsou však univerzální. Pro tvorbu šperků většinou potřebujeme korálky rozmanitých tvarů a velikostí, ty však na našem trhu bohužel citelně chybí. Jednou možností je koupit již korále navlečené a použít korálky z nich, v omezeném množství lze koupit korálky v některých obchodech s výtvarnými potřebami.
  Korálky se vyrábějí z různých materiálů, nejznámější jsou skleněné, dřevěné a keramické, můžete se setkat i s korálky vyrobenými z porcelánu, kostí či rohů, ale ty jsou spíše výjimkou. Existují samozřejmě i korálky umělohmotné, ale zde je třeba pečlivě vybírat, protože ne všechny druhy jsou pěkné a kvalitní. Doporučuji korálky z metakrylátu, které vypadají pěkně a jsou dobře vylisovány, korálky z některých jiných plastů se podobaní pouťovým cetkám. Stojí za to zmínit, že skleněné korálky (v odborné hantýrce "perle") se - dle výrobního postupu - dělí na 3 základní skupiny: Asi největší tvoří korálky mačkané, které krom kulatých existují v mnoha tvarových variacích a vyrábějí se vymačkáváním ze skleněných tyčí. Jejich povrch může být ještě barevně upraven stříkáním, mramorováním, matováním, krakelováním, listry, pokovy atd. Druhou skupinou jsou korálky broušené, které se po vybroušení leští ohněm, proto se jim také říká ohňovky. Něco mezi mačkanými a broušenými korálky jsou korálky ploškované neboli facetované. Ty vznikají z pokovených mačkaných korálků seříznutím některých částí. Třetí skupinou jsou tzv. vinuté perle, které se vyrábějí ručně, každá vinutá perle je vlastně originálem. To je také důvod, proč jsou tyto korálky poměrně drahé (20-30 Kč za jeden korálek). Jsou ale skutečně nádherné a je v nich velký kus práce a fantazie, a to je třeba ocenit.
 

druhy korálků    
     
mačkané perle ohňovky ploškované perle
     
 
rocail vinuté perle  

 
   
povrchové úpravy    
     
 
mramorování různé typy listrů  

  Nakonec ještě jedna rada: při tvorbě šperků musíme dbát, aby spolu vše ladilo nejen barevně, ale i materiálově. K dřevěným korálkům se hodí přírodní šňůrky, ke skleněným jsou zase vhodnější kovové součásti... nejsou zde sice žádná psaná pravidla, je však třeba se řídit citem pro materiál a barvy.