TECHNIKY - TVORBA ŠPERKŮ
 

ORANŽOVOZELENÝ NÁHRDELNÍK

 

 
materiál:
1 velká zelená vosková perle
25 světlounce žlutobéžových korálků
asi 10 g zelených metalízových rocailových korálků
asi 10 g stříbřitě oranžových rocailových korálků
zapínátko jednoduché staroměděné barvy
4 rocailové kroužky (taktéž staroměděné)
asi 1,5 m nylonového vlasce (0,2 mm)

postup:
  Vlasec rozstříhneme na dva stejně dlouhé kusy. Navlékneme na něj jeden žlutobéžový korálek. Pak vezmeme všechny 4 konce vlasce a provlékneme je v jednom směru zelenou voskovou perlí a jedním zeleným rocailovým korálkem. Tím jsme vytvořili základnu náhrdelníku, od které budeme pokračovat do dvou směrů (stran). Nejprve budeme navlékat zelený rocail a žlutobéžové korálky. Vždy po deseti zelených korálcích dáme jeden žlutobéžový. Pokračujeme tak dlouho, až máme 12 zelených "článků" (řada končí žlutobéžovým korálkem). Nyní konec zafixujeme, aby z něj korálky nesklouzly (kolíčkem, kancelářskou svorkou či kouskem izolepy) a budeme pokračovat navlékáním na druhé vlákno. Navlékneme vždy 7 oranžových korálků a poté provlékneme vlasec žlutobéžovým korálkem - tak "proplétáme" řadu zelených a oranžových korálků. Když je celý řetězec hotov, přichází důležitý krok: napnout oba vlasce tak, aby se vytvořil efekt vlnek, jaký vidíme na obrázku. V zásadě je dán už tím, že oranžových korálků je v každém článku méně než zelených a proto se zelené části "vydouvají", je však třeba napnout oba vlasce přiměřeně - tedy ne málo, aby vlnky nebyly ochablé, ale ani ne moc, aby nebyly přepjaté (pak by náhrdelník dobře nepřilehl na krk). Řídíme se pevností článků - ty by měly dobře držet tvar, ale nebýt příliš "tvrdé". Nyní je třeba vlasce zafixovat v potřebné poloze; navlékneme na ně rocailový kroužek, který smáčkneme těsně za posledním korálkem.
  Stejně postupujeme i při tvorbě druhé části náhrdelníku. Nakonec vytvoříme zapínání: na jednom konci pomocí dalšího rocailového kroužku vytvoříme očko, na druhý připevníme zapínátko (viz "typy zapínání").
  Rada: rocailové korálky jsou velmi malé a špatně se navlékají. Existuje na ně speciální velmi tenká jehla, kterou dostanete v galanterii. Druhá možnost je navlékat je přímo na vlasec a to tak, že prst přitiskneme na několik rocailových korálků, ty se na něj "přilepí" a pak je můžeme nabírat koncem vlasce.
 


  Stejně jako ostatní, i tento náhrdelník můžete pozměnit použitím jiných barev či množství korálků.