TECHNIKY - TVORBA ŠPERKŮ
 

NÁHRDELNÍK SE SLUNEČNÍM KORÁLKEM

 

 

materiál:
1 velký sluneční korálek
3 bílé korálky
139 bílých rocailových korálků
60 zlatých rocailových korálků
4 stříbrné rocailové kroužky
zapínátko jednoduché
asi 2 m nylonového vlasce (0,2 mm)

postup:
  Začneme prostředkem náhrdelníku. Vlasec rozstříhneme na tři stejně dlouhé kusy a přiložíme je k sobě. Navlékneme na ně bílý korálek a pak všech šest konců provlékneme (v jednom směru) velkým žlutým korálkem. Za něj navlékneme jeden bílý rocailový korálek. Nyní si vlákna rozdělíme na tři a tři. Každá trojice je základem pro jednu stranu náhrdelníku. Pro pokračování můžeme volit mezi dvěma postupy: Buď budeme rocailové korálky navlékat synchronně na všechny tři vlákna (vždy po jednom „oválném článku“ náhrdelníku), nebo navlékneme jedno vlákno, po něm druhé (s tím, že ho budeme v daných místech propojovat s prvním navlečeným vláknem) a nakonec dle stejného postupu i třetí. Já jsem zvolila první postup (jak vidíte i z obrázků).
  Na jedno vlákno navlékneme 11 bílých rocailových korálků, na druhé taktéž a na třetí 10 zlatých korálků. Pak na všechny tři vlákna navlékneme jeden bílý rocailový korálek (bude tvořit „předěl“ mezi jednotlivými články náhrdelníku). Stejným způsobem vytvoříme i další dva články. Řadu zakončíme bílým korálkem a vlákna zafixujeme rocailovým kroužkem.
  Stejně vytvoříme i druhou stranu náhrdelníku. (Malá rada: dávejte si pozor, aby vám – zatím co navlékáte jedno vlákno – korálky z ostatních vláken nesklouzly. Abyste všechna vlákna s korálky nemuseli držet, zajistěte je malým kolíčkem, kancelářskou svorkou či kouskem izolepy).
  Nakonec je třeba vytvořit zapínání. Vezmeme do ruky obě vlákna na jedné straně, navlékneme na ně rocailový kroužek a oba konce vláken jím provlékneme zpět, takže vznikne očko. Pak rocailový kroužek smáčkneme, čímž očko zafixujeme. Vezmeme druhý konec náhrdelníku, opět navlékneme rocailový kroužek, za něj zapínátko a pak oba konce vlákna provlékneme zpět rocailovým kroužkem (takže zapínátko zůstane v očku z vláken). Rocailový kroužek smáčkneme.
 

   


A náhrdelník je hotov. Můžete si ho samozřejmě vyrobit v různých barevných či velikostních variacích – fantazii se meze nekladou!