TECHNIKY - TVORBA ŠPERKŮ
 

TVORBA KORÁLKŮ

  Práce s korálky je velice oblíbená - dají se použít nejen na výrobu šperků, ale například i jako ozdoba na oblečení či místo knoflíku na tašku. Bohužel, v našich obchodech není sortiment korálků valný - většinou lze sehnat pouze takzvané rocailové korálky, tedy ony korálky nejmenší velikosti, ale větší korálky na našem trhu zatím chybí. Proto kdo si chce vyrobit například originální šperk, musí buď namáhavě shánět, nebo si zajímavé korálky sám vyrobit. A já vám dnes ukážu jak na to. Ještě poznamenám, že stejným způsobem můžete vyrábět i knoflíky či přívěsky na náhrdelník.
  Budete potřebovat nějakou modelovací hmotu - modurit, fimo nebo hmotu DAS. S každou z hmot se pracuje trochu jinak. Modurit a fimo je potřeba prohníst, aby změkly, naopak čím více hnětete hmotu DAS (mluvím o bílé hmotě), tím horšího výsledku dosáhnete - začne se drobit.
Korálky můžete modelovat v různých tvarech - nejen kulaté, ale i oválné, trojúhelníkovité, čtvercovité, ve tvaru kapky atd., fantazii se meze nekladou. Můžete je tvarovat ručně nebo hmotu (modurit či fimo) vyválet na placku a tvary vykrajovat nožem či vykrajovátky. Dírku vytvořte propíchnutím zašpičatělou špejlí, silným párátkem nebo tenkou jehlicí.
 
Modurit se vytvrzuje vařením, fimo pečením a DAS schnutím na vzduchu (úplné vyschnutí trvá zhruba 2 dny). Modurit lze také upéci, nezachová si však svou bílou barvu, ale zbarví se do růžovohněda. Hmota DAS je v porovnání s druhými dvěma o dost těžší, proto pro výrobu korálků doporučuji spíše fimo či modurit (pro modurit mluví i jeho cena).
  Jak modurit, tak fimo lze sehnat v různých barevných odstínech, takže výslednou barevnou podobu můžete dát korálkům už při modelování, stačí je pak jen vytvrdit a pro dodání brilantnosti barvám přelakovat. Druhou možností je tvořit z bílé hmoty a korálky po vytvrzení nabarvit. V tomto případě můžete použít různé druhy barev, já mám dobré zkušenosti s akrylovými barvami a barvami na sklo (s nimi lze dosáhnout nádherného mramorovacího efektu). Určitě by šlo použít i barvy na porcelán. Můžete zkusit i různé jiné barvy - třeba anilinky, tempery, akvarelové barvy... ty ale musíte vždy přelakovat. Barvy na sklo, na porcelán a některé akrylové barvy jsou po uschnutí lesklé, přelakování však není na škodu, zvýší totiž jejich trvanlivost. Každou z barev dosáhnete jiného výsledku, záleží také, jakou techniku malby použijete. Do barvy můžete přidat i trochu třpytek pro efekt... fantazie si zde přijde na své.
K barvám na sklo a na porcelán ještě musím poznamenat, že čím hladší povrch, na který se maluje, tím lépe chytají, proto je lepší před barvením těmito barvami korálky nalakovat bezbarvým lakem.
  Vzhledem k tomu, že korálky barvíme po celé ploše, může vzniknout malý problém, jak je při malování držet. Je na to jednoduchý recept: korálky napíchejte na špejle či silná párátka, nabarvěte a špejle zapíchejte do nějaké měkké hmoty (modelína, rozkrojená brambora, polystyrén) a nechte korálky dostatečně dlouho schnout (alespoň 3 hodiny). Teprve pak je přelakujte (doporučuji 2 vrstvy laku). Může se stát, že při snímání ze špejle se se špejlí odloupne i kousek barvy, ale to nepředstavuje žádný problém, jednoduše inkriminované místo zabarvěte a zalakujete.



korálky vymodelované z DASu

sušení nabarvených korálků

korále s ručně vyrobenými korálky


Takto můžete získat nepřeberné množství originálních korálků, ze kterých si můžete vytvořit osobité šperky.
Pokud i přesto zjistíte, že potřebujete korálky skleněné či dřevěné, můžete si je vybrat z nabídky v sekci nabídka materiálu.
Pro ty z vás, kdo by si chtěli tvorbu korálků vyzkoušet, ale nechtějí kupovat tolik rozličného materiálu, připravuji takzvaný otevřený kurs, kde budete mít možnost svou touhu po ručně vyrobených korálcích realizovat. Sledujte rozpis kurzů. Pokud chcete být upozorněni na vypsání tohoto kursu, dejte mi vědět e-mailem.